Małżeństwo

Wstecz

Informacja dla narzeczonych, dotycząca zawarcia Sakramentu Małżeństwa w naszym kościele

Jeśli zdecydowaliście się państwo na zawarcie Sakramentu Małżeństwa w naszym kościele, to najpierw musimy uzgodnić i zarezerwować datę i godzinę ślubu w zakrystii lub drogą mailową ppbaznycia@gmail.com, nie później niż 5 miesięcy przed datą ślubu. 

Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • Zaświadczenie o chrzcie – wypis z kościoła, w którym byliście ochrzczeni (Zaświadczenie jest ważne przez pół roku).
  • Świadectwo stanu wolnego  – potwierdzenie, że wcześniej nie był zawarty Sakrament małżeństwa w kościele (świadectwo wolnej formy wydane w kościele, w którym zostaliście ochrzczeni, zwykle wydawane jest jako jeden dokument z razem z zaświadczeniem o chrzcie, ważne przez pół roku).
  • Zezwolenie na zawarcie małżeństwa poza parafią – jeśli narzeczony(-a) jest nie z naszej parafii (wydawane przez proboszcza parafii, na której terytorium mieszka. Ważne przez pół roku).
  • Świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (więcej informacji można uzyskać: www.vasc.lt)

…………………

  • W wypadku, gdy jeden z narzeczonych jest ochrzczony nie w Kościele Katolickim lub w ogóle nie jest ochrzczony, potrzebne będzie pozwolenie biskupa miejscowego . *
  • Małżeństwa, w których jeden lub oboje narzeczonych nie są obywatelami Litwy, mogą być błogosławione w kościele pod warunkiem, że małżeństwo jest zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przed ślubem kościelnym należy przynieść albo przysłać kopię aktu zawarcia małżeństwa cywilnego.
  • Jeżeli ktoś z narzeczonych wcześniej miał zawarty cywilny związek małżeński, będziemy potrzebowali kopię aktu małżeństwa. *

* Jeśli do zawarcia Sakramentu małżeństwa będzie potrzebne pozwolenie biskupa, to nie możemy gwarantować, że  Sakrament Małżeństwa zostanie Wam udzielony.

Prawo Litewskie uznaje rejestrację małżeństwa zgodnie z procedurą ustanowioną przez Kościół (art. 38 Konstytucji Republiki Litewskiej) (nie ma potrzeby dodatkowego rejestrowania małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego).

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, nie później niż trzy miesiące przed ślubem, należy wypełnić ankietę przedślubną.

Ankietę wypełniamy wspólnie w zakrystii  od poniedziałku do soboty w godzinach od 15.00 do 18.00.

Wypełniając ankietę należy:

  • Posiadać wszystkie wyżej wymienione dokumenty
  • Dokument tożsamości
  • Wiedzieć gdzie i kiedy udzielono dla Was Sakramentu bierzmowania
  • Znać imiona, nazwiska i adresy świadków ślubu

Podczas wypełniania ankiety obowiązkowa jest obecność obu narzeczonych.

Para, której stałe miejsce zamieszkania jest za granicą, musi wypełnić ankietę przedślubną w parafii katolickiej w miejscu swego zamieszkania i skontaktować się  z nami w celu uzyskania inofrmacji o dokumentach, które trzeba będzie wysłać do Kurii Archidiecezji wileńskiej.

 

Katechezę przedmałżeńską można wysłuchać:

  • w Centrum Rodziny Archidiecezji wileńskiej (więcej informacji na stronie: www.vasc.lt)
  • w naszej parafii: pary są przygotowywane zgodnie z programem 8 spotkań w małych grupach, przygotowanym przez litewskie Centrum Rodziny. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, we środę o godz. 18.45. ->>> Najbliższe spotkanie w jęz. litewskim odbędzie się 8 stycznia 2020 r. o 18.45 godz. <<<- Rejestracja mailowa ppbaznycia@gmail.com     Rejestracja telefoniczna: 852 34 02 29 (pierwszeństwo pozostawiamy parom, które Sakrament Małżeństwa będą przyjmować w naszej parafii).
  • w swojej parafii (Narzeczeni, którzy mieszkają w innej parafii lub za granicą, mogą wysłuchać katechezy przredmałżeńskiej w swojej parafii.)

 

Przypominamy o obowiązku spowiedzi przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa.

W naszej parafii księża zawsze słuchają spowiedzi przed i w czasie Mszy św.

-=Rozkład nabożeństw=-

 

  • Jeżeli życzycie państwo aby podczas waszego ślubu zagrał (na własnym instrumencie) albo zaśpiewał przez Was zaproszony muzyk, to najpóźniej tydzień przed waszym ślubem należy uzgodnić pieśni/utwory muzyczne z naszym organistą lub proboszczem parafii. Przypominamy, że utwory/pieśni muszą być sakralne i chrześcijańskie.
  • Sypać kwiatki/płatki (itp.) po Sakramencie Małżeństwa można tylko za bramą kościoła – przy głównym wejściu i na terytorium kościelnym – zabronione! Prosimy bardzo o uprzedzenie o tym swoich gości.